Scandal la Pinacoteca orașului București

Pinacoteca orașului București ... incotro

 262 de vizualizări

Pinacoteca orașului București
Pinacoteca orașului București .

Scandal la Pinacoteca orașului București (unde nu va mai fi Muzeul Holocaustului)

 Acesta este titlul corect pentru ce s-a întâmplat în ziua de sfântă Mărie la Muzeul de Arta ar municipiului București ( adică Pinacoteca orașului București) indiferent ce fake news va genera presa Dâmbovițeana.

Mai întâi putina istorie …

 Palatul Dacia din București are o istorie lungă și complicată care începe în jurul anului 1564  în vremea domniei lui Petru cel Tânăr (1559-1568) când boierul de origine greacă Ghiorma a ctitorit aici o biserică cu hramul „Nașterea Domnului”. (A se reține!)

 În ani 1882-1889 sau, după alte surse între anii 1911-1912 aici a fost construit actualul palat Dacia ca sediu al unei companii de asigurări cu același nume. Urmează o istorie lungă și complicată în care palatul este vândut către Banca Generală Română devenită ulterior Banca Generală a Ţării Româneşti și mai apoi este cumpărat de Fundațiile regale.

 După ce a trecut prin două războaie mondiale naționalizare și cutremurul din 1977 în anii 2000 clădirea este propusă pentru a găzdui pinacoteca orașului București.

Pinacoteca orașului București – Partea I intriga …

 Astfel ajungem în anul 2012 când Primăria Municipiului București și Consiliul General al Municipiului București au inițiat demersurile pentru programul „Pinacoteca Municipiului București”. La acea dată se vorbea că orașul București deține numeroase opere de artă care zac prin subsol pline de igrasie și mucegai. Soluția era punerea în valoare a acestor capodopere spre a putea fii accesibile publicului larg.

 În anul 2013, primarul Sorin Oprescu și ministrul învățământului Andrei Marga, ambii cu presupuse origini evreiești, au conceput o strategie pentru construirea un muzeu al evreilor în centrul Bucureștiului. În spatele acestei inițiative se află în fapt deschiderea în București a unui muzeu al Holocaustului.

 Astfel, primarul Oprescu a convins Consiliul General al Municipiului București (CGMB) să cumpere Palatul Dacia de la Banca austriacă Erste, pentru care au plătit băncii circa 20 mil euro din bugetul primăriei. Pretextul invocat de Oprescu a fost un deziderat istoric, numeroase opere inestimabile depozitate în condiţii improprii și în iminenta deteriorări ireversibile.

 Soluția propusă era de a se înființa un muzeu de artă, numit Pinacoteca Municipiului București în palatul Dacia din Strada Lipscani nr. 18-20 în centru Bucureștiului. După achiziția clădirii, primăria nu a făcut niciun efort pentru înființarea pinacotecii, pentru simplul motiv că scopul era altul

Pinacoteca orașului București – Partea II Desfășurarea Acțiunii.

 În anul 2016, primarul Gabriela Firea și CGMB au acordat cu titlu gratuit pentru 49 de ani dreptul de folosire a Palatului Dacia către un departament coordonat de guvern, numit INSHR EW, pentru ca acesta să folosească palatul ca Muzeu de Istorie a Evreilor din România ( în fapt muzeul Holocaustului). În spatele acestei decizii s-au aflat organizațiile evreiești internaționale, cu sediul în SUA, care și-au trimis reprezentanți de vârf în România pentru a face lobby la primul ministru și la președinte în favoarea înființării muzeului evreilor.

 De remarcat că, deși consilierii au cunoscut că decizia de renunțare la Pinacotecă în favoarea unui pretins „muzeu de istorie a evreilor” era ilegală, au votat-o cu toții, în unanimitate, inclusiv ”îngerii corectitudinii” – Uniunea Salvați Bucureștiul, care ulterior și-a schimbat numele în USR, condusă atunci cu mână de fier de Nicușor Dan.

Pinacoteca orașului București – Partea III Punctul Culminant

 Decizia CGMB a fost atacată juridic de cetățeanul Mihai Tociu și în anul 2018 instanța a decis anularea acesteia și revenirea Palatului Dacia în administrarea PMB.

 La final de mandat, primarul Firea a mai făcut 4 încercări disperate și patetice pentru a convinge CGMB să facă pe plac organizațiilor evreiești din SUA și să ofere Palatul Dacia în administrarea de facto unor organizații evreiești, gratis și pe un termen ce putea fi prelungit nelimitat, dar toate propunerile lui Firea au fost respinse de CGMB. Aceasta s-a potolit după ce i s-a făcut plângere penală la Parchet pentru nesocotirea unei hotărâri judecătorești.

 Astfel Palatul Dacia a rămas să fie folosit în interesul proprietarilor săi de drept, cetățenii Bucureștiului, pentru scopul în care a fost achiziționat – Pinacoteca Municipiului București.

Într-un final, prin Hotărârea nr. 419/2019 din 31.07.2019 Palatul Dacia-România s-a dat în administrarea Muzeului Municipiului București pentru amenajarea Pinacotecii Municipiului București, iar în luna august 2019 s-au întocmit și procesele verbale de predare-primire.

 Conform HotNews in 2022 Pinacoteca București, și clădirea Muzeului Gheorghe Tattarescu au fost incluse într-un program amplu de reabilitare costul estimat al lucrărilor de consolidare pentru cele două imobile a fost de 49.671.265,13 lei fără TVA.

Pinacoteca orașului București – Partea IV Deznodământul

Odată cu anul 2020 aici ar fi trebuit să se deschidă o pinacotecă pentru orașul București. Datorită situației pandemice proiectul a fost amânat iar ulterior tergiversat.

 În luna septembrie 2023 aflăm că în această clădire se desfășoară o expoziție pornografică iar o parte din clădire a fost atribuit rețelei de librarii Cărturești care vinde aici cărți. În cadrul acestei expoziții este batjocorit Mântuitorul, Fecioara Maria și sunt prezentate organe sexuale în diverse ipostaze.

 În ziua de Sfânta Maria doamnă senator Șoșoacă s-a deplasat la fața locului însoțită de un grup de cetățeni să evalueze situația. A apărut un scandal uriaș cu angajații așa zise expoziții care pretindeau că e vorba de o expoziție privată.

 Pe film se aude foarte clar niște paznici care explică că imobilul ” nu este spaţiu public” iar doamna de la bilete spune că: „este o expoziție privată„.

 Doamnă senator Șoșoacă a pretins că dorește să cumpere bilete pentru a vizita expoziția împreună cu un preot și câțiva susținători. Pe film cineva chiar spune „ar trebui să ne facă reducere că suntem un grup„. La vederea preotului și a doamnei senator responsabilii cu expoziția au decis că aceștia nu au voie în clădire.

Apar numeroase semne de întrebare.

 Cine a autorizat această expoziție pornografica? Clădirea este momentan concesionată Muzeului Municipiului București care a anunțat că aici urmează să se deschidă expoziția permanentă de pictură a orașului București.

 Cine a permis companiei Cărturești să deschidă aici o librărie? Vorbim de un contract public s-a făcut o licitație? (vezi anuntul Carturesti)

Carturesti 300x234 - Scandal la Pinacoteca orașului București

 Cine interzice prin distorsionarea adevărului unui senator să viziteze un muzeu aflat în subordine muzeului municipiului București? Cine in Romania discrimineaza un preot sa intre intr-o institutie publica ?

 Ce caută o expoziție „privată” pornografică (angajații au recunoscut că este interzisă minorilor) într-o clădire aflată în subordinea muzeului municipiului București?

 

Surse:

Istoria Pinacotecii din Palatul Dacia

 

***

Războiul informațional

Related Images:

Citeste si …

Comunicat de Presa – Coaliția Stop 5G
Incorect politic

Comunicat de Presa – Coaliția Stop 5G

SUB MASCA UNEI DIRECTIVE EUROPENE MALFORMATE, NI SE BAGĂ PE GÂT O LEGE 5G CARE AMENINȚĂ DATELE, SIGURANȚA ȘI SĂNĂTATEA CETĂȚENILOR  Proiectul de lege L532/2021 de modificare a unor acte normative și dezvoltarea rețelelor de […]

Sunt Facebook, Twitter, YouTube platforme publice sau edituri ?
Incorect politic

Sunt Facebook, Twitter, YouTube platforme publice sau edituri ?

Sunt Facebook, Twitter, YouTube platforme publice sau edituri ? Platformă publică sau editorială, aceasta este întrebarea?  Dacă este Facebook o platformă publică sau una editoriala este o problemă deosebit de importantă în Statele Unite, evident […]

Gonzalo Lira, o voce redusă la tăcere în Ucraina
Opinii

Gonzalo Lira, o voce redusă la tăcere în Ucraina

YouTuberul Gonzalo Lira a murit în închisoare în Ucraina, familia acuză autoritățile ucrainiene de tortură  Gonzalo Lira era un comentator politic chilian cu rezidență în Statele Unite și Ucraina, care exprima opinii extrem de critice […]

Acțiunea patrioților din Portland conturbată de extrema stângă  – ANTIFA
Uncategorized

Acțiunea patrioților din Portland conturbată de extrema stângă – ANTIFA

Ciocniri violente în Portland intre manifestanţi pașnici de dreapta şi contramanifestanţi de extremă-stânga ANTIFA  Mitingul din Portland la care au participat circa 1.200 de oameni a fost promovat de Joe Biggs, membru al grupării de […]

Obligativitate și Consimțământ Prezumat privind vaccinarea în România
Familia

Obligativitate și Consimțământ Prezumat privind vaccinarea în România

OBLIGATIVITATE și CONSIMȚĂMÂNT PREZUMAT privind vaccinarea persoanelor din România  Referitor la proiectul de lege ce se dorește a fi adoptat cu privire la “vaccinarea persoanelor din România” învederăm următoarea situație de fapt și de drept […]

Sectorul 1 inundat de gunoaie, progresismul un pericol mai mare decât AUR
Bucuresti

Sectorul 1 inundat de gunoaie, progresismul un pericol mai mare decât AUR

Sectorul 1 inundat de gunoaie, progresismul un pericol mai mare decât „extremiștii” de la AUR  Dacă facem o scurtă plimbare prin Sectorul 1 nu se poate să nu observăm munţii de gunoaie de pe străzi. […]

1 Comentariu

  1. Reiese clar ca Romania e sechestrata de anumite grupuri de interes, cu scop precis.
    Actul de guvernare, institutiile statului si titulaturile lor, nu sunt altceva decat o piesa de teatru jucata prost.
    In fapt se intampla lucruri si ruleaza evenimente, straine de interesul poporului si al tarii, facandu-se abstractie totalmente de legislatia in vigoare, de regulile statului de drept.

    Simplu fapt de a acorda de catre institutiile statului ceva cu titlu gratuit unor organizatii straine, indiferent despre ce etnii este vorba, confirma cele afirmate anterior.

    Cand a dat statul organizatiilor romanesti sau cetatenilor romani ceva cu titlu gratuit si pe perioada nelimitata?

    Imi lasa impresia ca unii fac ce vor in aceasta tara si nici o institutie abilitata nu reactioneaza, dimpotriva, cand apare reactia legitima din partea cetatenilor, se vara pumnul in gura exact de catre institutiile abilitate sa reactioneze initial.

    E frustrant, umilitor si jignitor la adresa celor ce platesc taxe si impozite.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*