Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj

incidentele de la Valea Uzului

 854 de vizualizări

valea uzului poarta cimitir
incidentele de la Valea Uzului

Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj, naționalistul este noul dușman comun

 De Ziua Eroilor, într-un cimitir internaţional de pe teritoriul României, un grup de cetăţeni români s-au adunat să îşi comemoreze eroii, iar un grup de etnici maghiari şovini leagă poarta cimitirului cu lanţuri care poartă însemnele altui stat. Scopul declarat al acestei acţiuni este să îi oprească pe români să intre în cimitir. Asa s-au născut „incidentele de la Valea Uzului”.

62143943 1856000311210495 2015597885378265088 n - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
Lacatul Cimitirul de la Valea Uzului

 Jandarmii trimişi la faţa locului nu au avut nici cel mai elementar echipament, toate premizele unei mari tragedii sunt întrunite. Maghiarii sunt incitaţi de UDMR să „apere” cimitirul, putem doar să speculăm ce zvonuri le-au fost servite. Românii sunt veniţi după 7-8 ore de drum, ajung să găsească poarta închisă şi un grup de extremişti maghiari care îi invită să facă calea întoarsă. Jandarmeria se mişca somnambulic, maghiarii care au organizat un contra-protest nu sunt îndepărtaţi, accesul în incinta cimitirului nu este asigurat.

Surprize, Surprize!

Şi totuşi nimic nu se întâmplă, oamenii rup lanţurile ilegal puse, intra în cimitir şi încep ceremonia de cinstire a eroilor. Presa clocoteşte, sunt aruncate informaţii false: cruci rupte, maghiari bătuţi, etc. Informaţiile false sunt combătute de trusturile de presă alternative, pe YouTube şi FaceBook sunt urcate poze si filmări care arată falsitatea acuzaţiilor.

 Victoria este de partea românilor şi „Fake News-ul” este combătut, însă forţele oculte nu se lasă înfrânte. Toate marionetele progresiste au fost activate simultan, astfel de la trusturile de presă marxiste Digi24, HotNews, Pravada (Adevărul) la Sabin Gherman şi bunul său prieten Malin Bot, toţi s-au înfoiat şi după bunele practici marxiste  au început să comenteze „gravitatea incidentelor”, practic inexistente.

Deşi „incidentele” de la Valea Uzului nu ar trebui să prezinte absolut nici un interes, se tot încearcă inflamarea „situaţiei” . Digi24 a tot arătat o fotografie postata de Sabin Gherman cu două cruci artizanal făcute, din 2 beţe, aşezate pe pământ, care ar trebui să constituie „dovada” că românii au rupt cruci.

cg 1024x774 - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
crucile de la Valea Uzului

Se încearcă crearea unei legături inexistente între PSD(?) şi organizaţiile civice care nu se afla sub umbrela sorosista şi care au organizat parastasul din cimitir.

Manipularea de la Cluj referitor la „incidentele de la Valea Uzului”

 La Cluj, „mişcarea #Rezist” împreună cu extremiştii maghiari şi USR-isti organizează un protest de „solidaritate interetnică„. Se parodiază versul patriotic „Sunt Român, sunt Român şi aici pe veci stăpân” cu „Sunt român, nu-s nimănui stăpân, stau liber printre oameni liberi”.

 La Valea Uzului, provocaţi au fost românii care nu s-au dus peste nimeni, în fapt UDMR a venit peste o ceremonie religioasă deja stabilită. Se sugerează fie ideea că românii sunt vinovaţi, fie „că adevărul e la mijloc”. Nu protestează nimeni nici fata de distrugerea crucilor soldaţilor români din 1994, nici fata de acoperirea cu saci de gunoi a noilor cruci, nici faţă de agresarea lui George Simion. Protestul legitimează doar că „ceva s-a întâmplat”, ceva „deosebit de grav”.

ch 751x1024 - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
Valea Uzului Cimitir

La protestul de la Cluj se trage şi săgeata otrăvită, chipurile, în spatele protestului s-ar afla anumite „partide” iar incidentul este legat de „rezultatul europarlamentarelor”. Dintr-odată „incidentul” cel inexistent este politizat.

„Cornel Vîlcu este convins că incidentele de la Valea Uzului reprezintă o provocare în contextul rezultatului alegerilor Europarlamentare. Vîlcu este convins că anumite partide, pe care nu le-a numit, au de câştigat din astfel de provocări”, spune ziarul Pravda: adev.ro/psstsx

Hai să vedem care este adevărul

 Domnul Dumitru Cornel Vilcu, cel care a organizat protestul „împotriva urii” este un mândru purtător al hastagului #Rezist (Resist: Donald Trump, Not My President) şi evident Declic. Aşa zisul protest împotriva „urii” a vizat în principal pe români. Adică pe cei care au avut tupeul să nu facă cale întoarsă la vederea porţii ferecate cu emblemele statului vecin. Protestul legitimează ideea că la Valea Uzului „ceva extrem de grav s-a întâmplat” . În realitate, „tragedia” LOR este că nu s-a întâmplat nimic; românii au reuşit să ţină o ceremonie religioasă în cimitir şi cam atât. În rest, ungurii au fost lăsaţi liniştiţi să plece, iar „extremiştii” români au pus flori şi lumânări la toate crucile din cimitir.

Cimitirul este situat într-o zonă părăsită, maghiarii s-au mutat din Valea Uzului la oraş, sau au emigrat ca mulţi alţi cetăţeni români în căutarea unui trai mai bun. Ungurii „protestatari”, care conform presei progresiste ar fi fost cca 1.000, nu erau din zona aceea. Totul arată a o instigare bine regizată, care nu avea cum să vină din partea românilor care veneau doar să facă o scurtă ceremonie religioasă.

Cine au fost asociaţiile care au organizat parastasul de la Valea Uzului ?

Zilele acestea s-au tot bătut câmpii cu „instigări” de la Putin la PSD, cu toate acestea organizatorii nu au făcut nimic în ascuns. În ciuda propagandei, organizatorii nu s-au furişat cu coliva şi lumânările, ci au anunţat din timp, au cerut autorizaţie şi au somat jandarmeria pentru asigurarea în bune condiţii a evenimentului.

Principalele ONG-uri care au organizat ceremonia de ziua eroilor la cimitirul internaţional de la Valea Uzului au fost:

  • Asociaţia Calea Neamului
  • Asociaţia pentru Civilizaţie Ortodoxă (ASCIOR)
  • Asociaţia pentru Toleranţă în Spaţiu Public
  • Asociaţia Scut Botoşănean
  • Frăţia Ortodoxă Sf. Mare Mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruinţă
  • Asociaţia Transilvană pentru Literatura Romană şi Cultura Poporului Român. ASTRA
  • Asociaţia Ajuta Oamenii Prahovei
  • Asociaţia Dacii Liberi
61754040 1851567738320419 6834633946920124416 n - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
Lista Asociatii Valea Uzului

Primăria oraşului Darmăneşti a eliberat o autorizaţie pentru desfăşurarea manifestaţiei din data de 3 – VI – 2019. Oricum, pentru ceremonii cu caracter religios nu este nevoie de nici o autorizaţie.

ScreenShot 20190610002747 - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
Autorizatie Vaea Uzului

Cine sunt cei care au organizat marşul „împotriva Urii”

În afară de domnul Dumitru Cornel Vilcu, conform ziarului online glasul.info, printre participanţi s-au aflat şi militanţi pentru „autonomia Transilvaniei”. Vincze Zoltán este un bătrânel aparent „simpatic” care apare în numeroase poze alături de extremişti unguri, mai mereu cu un steag al „Transilvaniei”. Un alt participant este un anume domn Bogdan Iasinovschi, care nu face un secret din faptul că este susţinător USR – PLUS.

resist valea uzului - Manipularea cu „incidentele de la Valea Uzului” a ajuns la Cluj
resist valea uzului

Scopul mitingului, ca şi falsa politizare a falsului „incident” de la Valea Uzului, este asocierea mişcării naţionaliste cu mult-înjuratul PSD. Încă de la referendumul pentru familie de anul trecut am scris că atacurile împotriva PSD nu sunt decât un preambul pentru o campanie anti-nationalista. Astfel, după ce PSD a fost ostracizat public ca fiind singurul partid de corupţi, a început o asociere arbitrară a unor personaje precum Dragnea şi Dancila cu patriotismul românesc.

Imensă ura acumulată împotriva PSD urmează treptat a fi transferată asupra oricărui grup de naţionalişti care îşi văd de parastasele şi comemorările lor. În toată lumea, curentul progresist #Resist lupta împotriva „fasciştilor”, numai la noi ei se lupta „cu ciuma roşie”. Vorbele aruncate în taifunul mediatic că „anumite partide s-ar afla în spate” nu sunt întâmplătoare.

 O fereastră Overton s-a pus în mişcare, naţionaliştii urmează a fi declaraţi vinovaţi pentru absolut tot, ura total nejustificată îndreptată împotriva unor asemenea evenimente spune totul. La fel cum naziştii şi comuniştii au identificat câte un ţap ispăşitor, asa şi progresiştii USR, Plus & co. şi-au găsit omul de paie. Toate lucrurile merg bine în România: avem spitale, şcoli, salarii mari, ultima problemă este ca un grup de patrioţi au vrut să organizeze un parastas într-un cimitir.

La Valea Uzului Romanii i-au lăsat pe unguri sa plece liniștiți

SURSE:

# Articolul Nostru Precedent

Valea Uzului – Fake News şi dezinformare

# Marş de solidaritate interetnică pe străzile Clujului după incidentele din Valea Uzului. „Nu pot ei urî cât pot clujenii să iubească”
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/mars-solidaritate-interetnica-strazile-clujului-incidentele-valea-uzului-nu-uri-clujenii-iubeasca-1_5cfc2571892c0bb0c624e696/index.html

# Actiune de raspuns la incidentele de la cimitirul din valea uzului mars de solidaritate romano maghiar la cluj
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/actiune-de-raspuns-la-incidentele-de-la-cimitirul-din-valea-uzului-mars-de-solidaritate-romano-maghiar-la-cluj-1144409

# Acuzaţiile de extremism împotriva manifestării româneşti de la cimitirul din Valea Uzului au fost demontate. Adevărul din spatele evenimentelor
https://evz.ro/valea-uzului-cimitir-eroi-evenimente.html

# Manipulare cât casa la Cluj: secesioniștii au behăit pe străzi împotriva … șovinismului!?
https://glasul.info/2019/06/09/manipulare-cat-casa-la-cluj-secesionistii-au-behait-pe-strazi-impotriva-sovinismului/

# Profil FaceBook Vincze Zoltán

Lista de Poze

# Profil FaceBook Dumitru Cornel Vilcu

Lista cu Poze

 

***

Razboiulinformational

 

 

 

 

Related Images:

Citeste si …

O activista de stânga a anunţat că moartea judecătoarei Ruth Bader Ginsburg a motivat-o să treacă la satanism
Incorect politic

O activista de stânga a anunţat că moartea judecătoarei Ruth Bader Ginsburg a motivat-o să treacă la satanism

O cunoscută activista de stânga a anunţat că moartea judecătoarei Ruth Bader Ginsburg a motivat-o să treacă la satanism  Jamie Smith, o cunoscută ateistă, activistă de stânga şi militanta pro-avort a anunţat într-un articol că […]

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*