Oana Bogdan, “Roata motrice”, lovește din nou: vrea sa renunțăm la proprietate

Oana Bogdan “Roata motrice din spatele PLUS”

 314 vizualizări

Oana Bogdan - “Roata motrice din spatele PLUS”
Oana Bogdan - “Roata motrice din spatele PLUS”

Oana Bogdan, “Roata motrice din spatele PLUS”, lovește din nou: vrea sa renunțăm la proprietate

Oana Bogdan, cunoscută şi ca “Roata motrice din spatele PLUS”, cum a definit-o Dacian Cioloș în 2019, este o arhitectă fostă membra USR care pledează pentru renunțarea la proprietatea privată. Recent aceasta a lăsat să se înţeleagă că ar dori să îi convingă pe tineri să renunţe la proprietate.

Aceasta a scris cu mânie proletară pe Facebook:

„Deocamdată, pentru români este mai important să fie proprietari decât să locuiască bine. Înțeleg de ce și de aceea mă adresez cu precădere tinerilor, care nu au nici trauma comunismului, dar nici acces la locuire de calitate. Tineri al căror viitor a fost furat de generația părinților mei și continuă să fie furat, sub ochii lor de data asta, de generația mea.”

Observăm aici şi promovarea uneia din cele mai toxice concepte progresiste, anume că „singurii vinovaţi suntem chiar noi”, prin urmare nu o mână de politicieni corupţi ne-au furat viitorul, ci mama-tata, bunicul-bunica, eventual fraţii mai mari. „Noi” poporul suntem „singurii” vinovaţi conform gândirii progresiste, tâlharul care a jefuit o casă îşi făcea doar „datoria”, vinovat este doar sărmanul proprietar (mama/tata) că nu şi-a cumpărat ultimul model de încuietoare.

E timpul sa renunțam la proprietate…

Oana Bogdan vine însă să ne „elibereze” definitiv de proprietate, şi pentru că îşi dă seama foarte bine că nu ar avea nici o șansă cu generaţia „traumatizată” care a dat cu nasul de binefacerile „bolşevismului”, îşi propune să acţioneze asupra minţilor fragede ale tinerilor.

Pe aceştia Oana Bogdan îi asmute împotriva bătrânilor, precum făcea odată #Rezist cu „babele” care ar fi votat PSD. PSD-ul şi întreagă generaţie politică în frunte cu Iliescu, Roman, Năstase, Voiculescu devin irelevanţi, hoţia lor devine firească, vinovaţi rămân doar bătrânii păcăliţi să îi voteze pentru un kilogram de ulei.

Mentalitatea este similară cu cea care o proclama vinovată pe fata violată pentru că s-a lăsat ademenită în maşina agresorului sau chiar pentru că mergea noaptea pe stradă, iar el, violatorul, primeşte o bătaie bărbătească pe spate. Victima are toată vina în timp ce agresorul îşi îndeplinea doar rolul său predeterminat, aceasta fiind evident mentalitatea banditului, a prădătorului. În dreptul pe care l-am moştenit de la romani nu exista însă „vina victimei”.

În mentalitatea banditească este firesc ca el – tâlharul, banditul, agresorul, ucigaşul – să „încerce”, subcultura #Rezist ne proclama pe noi sau pe părinţii, respectiv bunicii noştri, responsabili pentru tot ce s-a întâmplat. Oana Bogdan ştie că nu poate vinde castraveţi grădinarului, respectiv povestea asta victimelor comunismului, şi atunci îşi propune să vândă vechiul concept a lui Marx şi Engels despre proprietate copiilor noștri.

Oana Bogdan: „Românii suferă de o traumă comunistă pentru că sunt atașați ideii de proprietate

Oana Bogdan a fost un lider marcant al PLUS, ea fiind adusă şi promovată în partid de Dacian Cioloș. A fost obligată, însă, să-și dea demisia din PLUS în anul 2019, în urma unui scandal provocat de ideile ei despre desființarea proprietății private.

La vremea aceea Oana Bogdan a spus:

“Cred că un pas important al omenirii va fi cel al renunţării la proprietate. Când nu vor mai exista teritorii care să aparţină unui om, trib, neam sau corporaţie, vom reuşi să convieţuim armonios pe planeta Pământ. Eu am încredere că acest lucru se va întâmpla în timpul vieţii mele.”

Oana Bogdan locuiește în prezent la Bruxelles într-o bulă progresistă, unde conduce o firmă de arhitectură. Astăzi Oana Bogdan continuă să promoveze ideologia marxistă de renunțare la proprietate, şi de la Bruxelles îndeamnă românii să renunțe la ideea de proprietate privată. Ea declară că românii suferă de o “traumă comunistă” prin faptul că sunt atât de atașați ideii de proprietate privată. In realitate, românii sunt doar un popor „statornic”, care a opus cea mai dârză rezistentă bolsevismului, iar astăzi crează mari probleme planului globalist.

Oana Bogdan a participat la sfârșitul lunii martie la un eveniment ţinut la Bruxelles şi intitulat “Ziua Acțiunii pentru Locuințe” (Housing Action Day 2021). Evenimentul promovează idei similare cu cele promovate de Oana Bogdan, respectiv dreptul la locuire în comun, în loc de dreptul la proprietate.

 “Iar o să-i enervez pe unii care nu văd decât comunism în fața ochilor atunci când citesc cuvântul “comun”, fără să înțeleagă că ei sau alți oameni, de care depinde bunăstarea lor, locuiesc prost. În România s-a construit și se construiește prost, și asta inclusiv pentru că foarte puțini români sunt educați sau informați cu privire la locuire. De aceea eu cred că este rolul nostru, al arhitecților, să ne re-asumăm misiunea socială a arhitecturii și să participăm la discuția despre criza locuințelor din România”, a comentat pe FB progresista.

Proprietate = Probleme, Fără proprietate = Fără probleme

Oana Bogdan pune problemele noastre pe baza faptului că românii sunt proprietari, evident singurii vinovaţi suntem chiar noi, iar soluţia oferită de „rotita motrice” este renunţarea la proprietate. Discursul este similar cu discursul pro-sclavie, sclavul este „eliberat” de toate problemele cotidiene şi are o viaţă sigură, trebuie doar sa renunțe la… libertate.

“Locuințele în care trăiesc majoritatea românilor sunt de o calitate extrem de proastă. Doar că ele nu vor putea fi transformate așa cum s-a întâmplat în Franța, pentru că sunt în proprietate privată”.

Forumul Economic de la Davos propunea exact o astfel de abordare, fără proprietate şi prin urmare fără probleme. Miliardarii lumii însă nu vor să renunţe la „proprietate”. Bill Gates a devenit cel mai mare proprietar de teren agricol din Statele Unite, Soroş unul din greii burselor mondiale, ei şi-au trecut averea pe numele unor fundaţii, dar din umbra tot ei trag sforile.

Rotița Motrice are o firmă de arhitectură, ea nu pare a se grăbi să facă „tranziţia” la societatea „fără proprietate”. Evident în momentul în care se propune „renunţarea la proprietate” apar două probleme, respectiv cine îşi va asuma rolul de proprietar şi mai apoi ce vom face cu cei care se vor opune.

Perioada comunistă ne oferă răspunsuri de tristă amintire, odată ce proprietatea a devenit a „tuturor” ea a devenit a nimănui, iar la sfârşitul perioadei comuniste oamenii au fost uşor instigaţi să o distrugă. Ştim ce au făcut bolşevicii cu ţăranii care refuzau înscrierea la C.A.P. Ne întrebăm ce vor face progresiştii cu un ultim proprietar dintr-un complex rezidenţial visat de „rotita motrice”, care va refuza tranziţia la societatea fără proprietate? Gulagul sau executarea sumară? Doar viitorul ne va răspunde.

SURSE:

#Capital

Se vorbeste despre desfiintarea proprietatii private iar o sa i enervez pe unii

# FaceBook

Oana Bogdan Facebook

***

Războiul Informațional

Related Images:

Citeste si …

Importăm Corcoduşe din Turcia, urmează să aducem şi dude din afară ?
Uncategorized

Importăm Corcoduşe din Turcia, urmează să aducem şi dude din afară ?

Importăm Corcoduşe din Turcia, urmează să aducem şi dude din afară ? O acțiune de sfidare!  La MegaImage a apărut o promoţie „de zile mari” o casoletă cu circa 12 corcoduşe cu 2,49 lei, importate […]

Mineriada din 13-15 : A.V.M.R a protestat împotriva justiției corupte și aservite
Bucuresti

Mineriada din 13-15 : A.V.M.R a protestat împotriva justiției corupte și aservite

Mineriada din 13-15 : A.V.M.R a protestat împotriva justiției corupte și aservite politicului  În anul 2020 s-au împlinit 30 de ani de la mineriada din 13-15 iunie 1990, în tot acest timp plângerile penale ale […]

Niște imigranți au terorizat călătorii unui tren !
Crisana

Niște imigranți au terorizat călătorii unui tren !

Niște  imigranți au terorizat călătorii unui tren care mergea spre județul Satu Mare!  Pe internet a început să circule câteva filmuleţe făcute cu mobilul cu trei imigranți beţi sau drogaţi care se comporta extrem de […]

Infiltrați la protestul din 21 decembrie la parlament? Infiltrați in lumea naționalista?
Incorect politic

Infiltrați la protestul din 21 decembrie la parlament? Infiltrați in lumea naționalista?

Agenţi infiltraţi la protestul din 21 decembrie la parlament? Infiltrați și în lumea naționalista?  După protestul din 21 decembrie 2021 când un grup de manifestanţi au intrat în clădirea Parlamentului cu acordul său prin neglijenţă […]

Sondajul IMAS din Noiembrie, când „o face” USR nu este „Fake News”
Bucuresti

Sondajul IMAS din Noiembrie, când „o face” USR nu este „Fake News”

Sondajul IMAS , USR, Adevarul & Co si „Fake News”   Jurnalistul Sebastian Zachmann a publicat în data de 9 noiembrie 2018 în tabloidul Adevărul (versiunea online) o ştire „senzaţională”. VIDEO Sondaj IMAS pe octombrie: […]

Patriotismul urmează să fie interzis… momentan doar în universități
Incorect politic

Patriotismul urmează să fie interzis… momentan doar în universități

Patriotismul urmează să fie interzis…  „Cod de conduită pentru prevenirea și sancționarea xenofobiei, radicalizării și discursului instigator la ură„.  Povestea începe cu ceva timp în urmă, când unii au început sa fie duși cu lesa […]

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*